Δήλωση Δημάρχου κ. Κύτελη για εκλογή στην ΠΕΔ
![](https://www.mytilene.gr/wp-content/uploads/2020/10/mytilene-featured-image-new-260x185.png)
Ο Δήμαρχος Μυτιλήνης, Στρατής Κύτελης, μετά την εκλογή του ως Πρόεδρος της Π.Ε.Δ. Βορείου Αιγαίου, προέβη στην ακόλουθη δήλωση:
« Είναι ιδιαίτερη τιμή για μένα η εκλογή μου ως Προέδρου της Π.Ε.Δ., αλλά μεγάλη και η ευθύνη μου απέναντι στους πολίτες των νησιών του Βορείου Αιγαίου. Η δύναμη της Τοπικής Αυτοδιοίκησης επιτυγχάνεται με την ενότητα. Σ’ αυτήν την κατεύθυνση θα ενώσουμε φωνές και δυνάμεις για θέματα που απασχολούν τα νησιά μας, με κυρίαρχο το μεταναστευτικό-προσφυγικό ζήτημα. Επίσης, την ισόρροπη ανάπτυξη των νησιών μας, την ασφάλεια των πολιτών των Δήμων μας και τη διεκδίκηση της νησιωτικότητάς μας».